Ndodh edhe kjo: Zhduken 500 kilogramë drogë në Argjentinë, policët thonë se e hëngrën minjtë!

Ndaje:

Kur më shumë se 500 kilogramë marihuanë u zhdukën nga një depo policore në Argjentinë, zyrtarët patën një shpjegim të pabesueshëm: duhet të ishin ngrënë nga minjtë.

Mirëpo, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët e lartë, me sa duket, nuk ishin të bindur, dhe tetë anëtarë të stafit janë larguar nga puna në lidhje me drogën e humbur.

Siç thuhet më tej, kanabisi ishte në një magazinë për më shumë se dy vjet në një depo të fshehtë në qytetin e Pilar, 35 milje në veri të Buenos Aires.

Por gjatë një inspektimi të objektit në prill të vitit 2017, u zbulua se, prej 6,000kg regjistruar atje, vetëm 5,460kg kishin mbetur.

Një ish-komisar i policisë, Javier Specia, është marrë në pyetje rreth narkotikëve të zhdukur, së bashku me tre oficerë të tjerë.

Pasi të gjithë të katërt i thanë një gjyqtari teorinë e tyre të miut, ministri i sigurisë i Buenos Aires, Cristian Ritondo i largoi ata nga puna, bashkë me katër të tjerë.

“Minjtë nuk do ta ngatërronin drogën për ushqim”, citohet të ketë thënë një zëdhënës i gjyqtarit Adrián Gonzalez Charvay.

“Dhe edhe nëse një grup i madh minjsh që e kishin ngrënë, një numër prej tyre do të gjendeshin të ngordhur në depo”.

Kur më shumë se 500 kilogramë marihuanë u zhdukën nga një depo policore në Argjentinë, zyrtarët patën një shpjegim të pabesueshëm: duhet të ishin ngrënë nga minjtë.

Mirëpo, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët e lartë, me sa duket, nuk ishin të bindur, dhe tetë anëtarë të stafit janë larguar nga puna në lidhje me drogën e humbur.

Siç thuhet më tej, kanabisi ishte në një magazinë për më shumë se dy vjet në një depo të fshehtë në qytetin e Pilar, 35 milje në veri të Buenos Aires.

Por gjatë një inspektimi të objektit në prill të vitit 2017, u zbulua se, prej 6,000kg regjistruar atje, vetëm 5,460kg kishin mbetur.

Një ish-komisar i policisë, Javier Specia, është marrë në pyetje rreth narkotikëve të zhdukur, së bashku me tre oficerë të tjerë.

Pasi të gjithë të katërt i thanë një gjyqtari teorinë e tyre të miut, ministri i sigurisë i Buenos Aires, Cristian Ritondo i largoi ata nga puna, bashkë me katër të tjerë.

“Minjtë nuk do ta ngatërronin drogën për ushqim”, citohet të ketë thënë një zëdhënës i gjyqtarit Adrián Gonzalez Charvay.

“Dhe edhe nëse një grup i madh minjsh që e kishin ngrënë, një numër prej tyre do të gjendeshin të ngordhur në depo”.

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!