Në Bruksel me 11.10.2017 promovohet për jetën dhe vepren e erudititi ton’ Faik Konica

Ndaje:

 

Miq, vllazen, bashk’kombas t’komunitetit ton’ shqyptar n’Brussells ju ftojm’ t’jeni t’pranishem ne provomimin e rradhes t’kultures son’, pran’ komunes se Kokelbergut n’Bruxelles.
Nan kujdesin e shoqates EAGLE EVENT asbl Shpend Sokoli, neser t’mrekuren, me 11 tetor 2017-te, ora 19 e 30 organizohet takimi i rradhes me shkrimtarin shqyptaro-belg Safet Kryemadhi Anida Kryemadhi ne lidhje me kerkimet e tij per eruditin ton’ shqyptar Faik Konica. Shkrimtari Kryemadhi n’opinionin ton’ shqypta ne Bruksel asht’ i njoftum per punenn e tij kerkuse, per kambnguljen e tij vetmohuse t’provomimit t’kultures dhe vlerave mistike qi percjell ajo me urtin’ e saj siç e ka banum edhe ne botimin “Les comtes e légendes albanaise” (Prralla dhe legjenda shqyptare)
Ne kto momente, shkrimtari Safet Kryemadhi asht’ duke punue pertej kufijve gjeografik’ per t’qitun n’pah nji erudit t’rilindjes son’ kombtare, nji bashk’kohes t’homerit ton’ modern at Gjergj Fishtes, nji gazetar t’tipit t’kultures se re politike, nji njeri i aft’ t’ballafaqohej me vedvedin, nji martir i kultures son’ mystike Faik Konica…
Pra, t’merkuren, nan nismen e shoqates EAGLE EVENT asbl dhe komunen e Kokelbergut ne Bruksel Koekelberg mbahet takimi i rradhes me shkrimtarin Safet kryemadhi ne lidhje me jeten e erudititi ton’ Faik KOnica. Pas takimit do t’ket’ dhe nji got’ miqsie pertej nji mundsie me diskutu lirshem ndermjet nash dhe shkrimtarit kryemadhi…
MIRSEVINI!!

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!