Pas arratisjes nga Katalonja, Presidenti Puigdemont flet nga Brukseli

Pas “arratisjes” nga rajoni, Presidenti katalonas, Carles Puigdemont, po mban një konferencë të rëndësishme për shtyp në Bruksel.

Fjalimi i tij vjen pasi prokurori i shtetit i Spanjës i bëri thirrje atij dhe liderëve të tjerë katalonas që të përballen me akuzat për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Këshilltari i tij, Aleix Sarri Camargo, tha se ai dhe Puigdemont planifikuan konferencën për shtyp dhe se ata ishin “të gatshëm për të ndërkombëtarizuar” përdorimin polemik të Spanjës./Express

 

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!