Përplasjet fatale në Gaza pas hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem nëpërmjet fotove

0
Ndaje:

Të paktën 55 palestinezë u vranë dhe më shumë se 2,000 u plagosën, gjatë përleshjeve në kufirin Gaza-Izrael gjatë protestave kundër hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem.

Palestinezët gjithashtu po shënojnë Nakba, ose ditën e fatkeqësisë, kur palestinezët u dëbuan me forcë nga fshatrat e tyre gjatë luftës që çoi në krijimin e shtetit të Izraelit në vitin 1948.

Trupat izraelite duke hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve palestinezë gjatë përleshjeve pas protestave pranë kufirit me Izraelin në pjesën veriore të Rripit të Gazës

Protestuesit palestinez duke ikur nga të shtënat me armë dhe gazi lotsjellës izraelit

Palestinezët të mbledhur rreth trupit të vdekuri në Khan Yunis pasi ai u vra gjatë protestave

Benjamin Netanyahu (kryeministër i Izraelit), Jared Kushner (një hebre, bashkëshort i vajzës së Trump, Ivankas), Ivanka Trump, Steve Mnuchin (Sekretar i Thesarit në SHBA) dhe Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin, duke ndjekur hapjen e ambasadës amerikane në Jerusalem. /Express

 

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!