Shkencëtari australian i jep lamtumirën e fundit nipit të tij, para se të nisej për në një klinikë për vetëvrasje në Zvicër (Foto/Video)

Ndaje:

Shkencëtari më i vjetër australian ka lënë vendin duke shkuar për në Zvicër që t’i japë fund jetës së tij në moshën 104 vjeçare, duke thënë se ai është i zemëruar që ai duhet të shkojë jashtë shtetit për të vdekur.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, David Goodall, i lindur në Britani, nuk ka një sëmundje të përhershme, por me arsyetimin se cilësia e tij e jetës është përkeqësuar, ai siguroi një takim të shpejtë me “agjencinë për vdekje”, Life Circle, në Basel të Zvicrës.

Ai mori në një aeroplan të mërkurën vonë, i rrethuar nga miqtë dhe familja, duke u dhënë lamtumirën e fundit, duke përfshirë një lamtumirë të përzemërt nga nipi i tij.

“Unë duhet të jem i lumtur kur të hyj në aeroplan – sa më shpejt, aq më mirë”, citohet të ketë thënë ai.

“Unë kam disa nga familja ime këtu, kam tre nipër këtu, edhe vajzën time Karen … Është shumë mirë që ata do të jenë këtu për të më parë”.

Ai do të kalojë disa ditë me familjen tjetër në Bordo të Francës, përpara se të shkojë në Zvicër ku do të përfundojë jetën e tij më 10 maj.

“Nuk dua të shkoj në Zvicër, megjithëse është një vend i këndshëm”, i tha transmetuesit ABC përpara nisjes.

“Por unë duhet ta bëj këtë në mënyrë që të fitoj mundësinë e vetëvrasjes të cilën sistemi australian nuk e lejon. Ndihem shumë i zemëruar”.

Vetëvrasja e asistuar është e paligjshme në shumicën e vendeve të botës dhe u ndalua në Australi derisa shteti i Viktorisë u bë i pari që legalizoi vitin e kaluar.

Territori i Veriut legalizoi shkurtimisht eutanazinë për të sëmurët në fund të vitit 1996, por u rrëzua një vit më vonë për shkak të qeverisë federale

Por ky legjislacion, i cili hyn në fuqi nga qershori i vitit 2019, zbatohet vetëm për pacientët e sëmurë terminal dhe një jetëgjatësi prej më pak se gjashtë muajsh.

Shtete të tjera në Australi kanë debatuar eutanazinë në të kaluarën, por propozimet kanë qenë gjithmonë të mposhtura, së fundmi në shtetin New South Wales në vitin e kaluar. /Telegrafi/

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!