Sportisti amerikan parandaloi masakrën në Nashville, iu vërsul duarthatë sulmuesit në restorant dhe e çarmatosi (Foto/Video)

Ndaje:

Katër persona janë vrarë dhe tre tjerë janë plagosur gjatë të shtënave që ndodhën në Nashville, kur Travis Reinking hapi zjarr brenda restorantit “Waffle House”.

Por, tragjedinë e madhe e ka parandaluar James Shaw, 29-vjeç, i cili siç raportojnë mediat amerikane e ka çarmatosur sulmuesin, transmeton Telegrafi.

View image on TwitterView image on Twitter

Metro Nashville PD

@MNPDNashville

Investigation on going at the Waffle House. Scene being processed by MNPD experts. This is the rifle used by the gunman.

Shaw, ragbist dhe pjesëtar i kombëtares amerikane, fillimisht ishte fshehur në tualetin e restorantit, por sulmuesit kishte shtënë në derë duke ia lënduar dorën.

“E kam goditur me derë dhe revolja i është bllokuar. E kam kapur dhe përplasur për tokë, dhe më pas e kam tërhequr zvarrë deri në hyrje të restorantit”, ka shtuar Shaw.

Donna L. Cook@DonnaCook5

@realDonaldTrump
God Bless Hero
James Shaw Jr
❤️🙏🏽😭
This Incredibly Brave Young Man went to Tennessee State University, he tackled, and disarmed the gunman Travis Reinking 29, who killed 4, and injured 3 at the Waffle House in Antioch saving countless lives !!!

“Më kujtohet momenti kur u fut brenda, dhe i thash vetes se ky person duhet të mundohet shumë që të më vrasë. Pata rastin ta ndalojë dhe për fat ia arrita qëllimit”, ka shtuar Shaw para gazetarëve.

“Ai është heroi ynë dhe pa dyshim se ka shpëtuar shumë jetë njerëzish”, ka deklaruar zëdhënësi i policisë së Nashville-it, Dod Aaron.

Policia ka njoftuar se Reinking kishte ikur në këmbë nga vendi i ngjarjes.

“Burri i cili besohet të jetë Travis Reinking për herë të fundit është parë afër një restorantit i veshur me pantallona të zi dhe pa bluzë”, ka konfirmuar policia.

Football Nerd@SP_aLLdaY

The man that wrestled and stopped the gunman at – thank you James Shaw Jr.

Reinking, 29-vjeç, ishte futur në restorantin “Waffle House” në Nashville rreth orës 3:32 të mëngjesit, dhe kishte hapur zjarr nga pushka AR-15. Kishte arritur të godasë disa persona, por më pas i është bllokuar pushka, duke i dhënë kohë të mjaftueshme James që të reagojë dhe t’ia largojë revolen, të cilën e kishte nxjerrë dhe synonte të vazhdonte masakrën. /Telegrafi/

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!