Thaçi: BE do të jetë komplete vetëm kur Kosova të jetë pajës e saj

0
Ndaje:
Presidenti i Kosovës Hahim Thaçi ka deklaruar se pasi qe Bullgaria e përfaqëson kryesimin e BE-se, vizita e kryeministrit bullgar ne Kosovë tregon përkushtimin e këtij shteti ndaj Kosovës se i integrimi evropian është rruga e vetme e perspektivës.

Ai tha se ishte konstatim i përbashkët se BE do te jetë komplete vetëm kur Kosova te jete pese e këtij institucioni ndërkombëtar.

Këtë deklaratë i pari i shtetit te Kosovës e bëri në një konference me gazetarë pas takimit me homologun e tij bullgar.

Bullgaria vazhdon te jete mbështetëse e madhe e zgjerimit të BE. Samiti i Sofjes është mundësi e mirë e perspektivës, dhe një mundësi e mire që Kosova do të vazhdoj me dialogun me Serbinë që është në te mirë të perspektivës dhe të pagës në rajon”, tha Thaçi.

Ai tha se me kryeministrin bullgar kemi biseduar edhe për mundësinë e investimeve jo vetëm në Kosovë, sidomos ne infrastrukturë do të kemi jetë më te mirë. /Kosova.info/

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!