Ushtria ruse: U asgjësuan 71 nga 103 raketat e nisura SHBA-të dhe aleatët

Ndaje:

Zyrtarët rusë paralajmëruan për “pasoja” pasi Presidenti Donald Trump njoftoi miratimin e tij ndaj sulmeve ushtarake të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Siri kundër regjimit të mbështetur nga Rusia të Bashar al-Assad.

Të shtunën Presidenti rus Vladimir Putin lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “akti i agresionit” të aleancës perëndimore vetëm do të përkeqësonte katastrofën humanitare në Siri, raporton Fox News, transmeton Indeksonline.

Putin e quajti sulmin një “ndikim shkatërrues në të gjithë sistemin e marrëdhënieve ndërkombëtare” dhe tha se Moska do të thërriste një emergjencë të Këshillit të Sigurimit të U.N.

Menjëherë pas fjalimit televiziv të Trump, të premten mbrëma, duke njoftuar sulmet e drejtuara nga Shtetet e Bashkuara, janw parw shpërthime dhe tymi i dendur në kryeqytetin sirian, Damask.

Njësitë e mbrojtjes ajrore siriane rrëzuan 71 nga 103 raketat e lundrimit të nisura nga SHBA, Britania dhe Franca, pretendoi të shtunën ushtria ruse.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë gjithashtu ka pohuar më parë se asnjë nga raketat e nisura nga SHBA dhe aleatët e saj nuk hynë në zona të mbrojtura nga mbrojtja raketore e Rusisë./Indeksonline/

SQARIM: Dritarja.info mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit për mirëkuptim!